چاپ امنیتی

انواع مرکب های امنیتی در چاپ های ضد جعل

مرکب چاپ امنیتی

مرکب های مصرفی در صنعت چاپ به دو بخش با کاربرد عمومی و امنیتی تقیسم می گردند. مرکب های عمومی در مصارف روزمره نظیر چاپ کتاب، نشریات، محصولات تبلیغاتی و بسته بندی استفاده می گردند. این مرکبها که بر پایه آب وانواع حلالها تولید و با استفاده از خشک کن های مادون قرمز ، ماورای بنفش یا هوای گرم ثابت می شوند. این مرکب ها خصوصیات ثابت و پایدار داشته و رنگ نمایی آنان تابع تغییر زاویه دید، تابش و جنس نور و دمای محیط نیست. این دسته از مرکبها برحسب نوع سیستم چاپی (لترپرس، افست، فلسکو، اسکرین، روتوگراوور) سرعت چاپ، مکانیزم چاپ (ورقی یا رول) و کاربرد محصول چاپ شده (غذایی، دارویی و…) فرمول بندی شده و در هر سیستم ویژگیهای خاص خود را دارند.

مرکب های امنیتی مرکبهایی با ویژگیهای خاص شیمیایی و فیزیکی نامتعارف هستند که اغلب در سیستم های چاپی فلکسو، اسکرین و اینتالیو و با فرمول بندی ویژه و انحصاری تحت نظارت کارشناسان فنی خبره و با کنترل های دقیق امنیتی و بصورت عمومی یا به سفارش چاپخانه های خاص تولید می گردند. همواره تحقیقات گسترده ای در تولید و بهسازی این محصولات در لابراتورهای شیمیایی شرکتهای سازنده انجام گرفته و ضمانتنامه های امنیتی معتبری برای مصرف کنندگان صادر می شود. همچنین مشخصات برخی محصولات تولیدی منحصر بفرد به سفارش چاپخانه های امنیتی جهت چاپ اسکناس و اوراق بهادار دولتی نزد تولیدکنندگان محرمانه خواهد ماند. ویژگیهای پیچیده و منحصربفرد این مرکبها و تولید انحصاری و محدود توسط معدود شرکتها در جهان باعث گردیده محصولات چاپی که از ارزش بالایی برخوردار بوده و یا در بسته بندی برخی محصولات خاص استفاده می گردند. از این مرکب ها بهره جویند. نباید از نظر دور داشت که امروزه شرکت های بسیاری در این عرصه اقدام به تولید مرکبهای مشابه می کنند. لیکن محصولات بزرگان این عرصه همچنان در بازارهای جهانی کمتر نظیرند.

آشنایی با انواع مرکب های امنیتی

 

الف: مرکب های مصرفی در ترکیبات پایه و مقدماتی سند(Primary Features)

تحریف متون اسناد امنیتی از دیرباز بوسیله حلالهای خاص با ظرافتی باور نکردنی انجام می گرفته است ، لذا چاپ الگوهای گرافیکی ویژه با استفاده از مرکب های حساس به حلالهای گوناگون در پس زمینه باعث می گردد به محض دستکاری سند (بوسیله انواع مواد شیمیایی آلی ، حلال های معدنی و آبی، سفیدکننده ها، اسیدها و… ) واکنش های آشکار رنگی در زمینه آن ایجاد گردد. بنحوی که رنگ بخشی از الگوهای  گرافیکی تغییر و یا سند کاملاً مخدوش و دارای لکه رنگی بزرگی می شود.

باید به ای نکته توجه داشت که چنانچه از پرینترهای لیزری معمولی برای درج اطلاعات متغییر اختصاصی بر روی سند استفاده گردد می بایست از این ترکیبات امنیتی با ملاحظاتی خاص بهره برد.

مرکب های پایه در اسناد امنیتی برحسب واکنش دربرابرحلالها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • مرکب های حساس در برابر حلال های معدنی وآبی
  • مرکب های حساس در برابر حلال های آلی
  • مرکب های حساس در برابر مواد شیمیایی

این سری مرکبها که برخی اوقات از آنها به ورنی نیز نام برده می شود برحسب خواص شیمیائی توسط سیستم های افست یا اسکرین بصورت تمام سطح یا موضعی یا در غالب چاپ یک الگوی خاص گرافیکی با قابلیت بالای نشست بر روی کاغذهای ناصاف و جاذب بکارگیری می شود.

مرکب ضد جعل

ب: مرکب های مصرفی در ترکیبات ثانوی سند(Secondary Features)

یک سند امنیتی چاپی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. ترکیباتی که هر یک نقش کلیدی در اصالت و مالکیت آن دارند. پس از ایمن سازی پس زمینه از از تهدیدات ناشی از حملات حلال ها توسط جاعلان نوبت به چاپ ترکیبات اصلی در لایه ثانوی می رسد. ترکیبات این لایه نیز می بایست از ویژگیهای امنیتی بالایی برخوردار باشند تا از هرگونه تحریف  مصون ماند. خصوصیاتی چون قابلیت تغییر رنگ در برابر اشعه های نور با زاویه و جنس متفاوت، تغییر رنگ در اثر نوسان دما، برجستگی محسوس،قابلیت قرائت بوسیله دستگاههای خاص و… باعث می شود یک سند امنیتی ویژگیهای نامتعارف و متمایز از اسناد عادی به خود گیرد.

کیفیت ایمنی ایجاد شده توسط این مرکب های امنیتی وابسته به عواملی چون نوع کاغذ، ترکیبات گرافیکی خاص طراحی شده و ماشین آلات چاپ و عملیات تکمیلی ویژه است. عواملی که دسترسی به هر یک از آنها محدودیتهای بسیاری دربردارد. انواع مرکبهایی که در حوزه چاپ امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

مرکبهای معمولی سفارشی:

مرکب هایی با کیفیت بسیار بالا می باشند که به کمک خواص ویژه آنها می توان جلوه های بسیار ظریف و با کیفیتی استثنائی چاپ نمود. طیف رنگی این سری مرکب بسیار وسیع و برحسب نیاز ونوع تغذیه ماشین چاپ (ورقی ورول) قابل سفارش است. مرکبهای نشست سرد و گرم ویووی (Coldset,Heatset,UV)، ورنی های روی چاپ، مرکبهای پنتون و … انواع مرکبهای معمولی راتشکیل می دهند.

مرکب های فلورسنت مرئی و نامرئی (Visible or Invisible Fluorescent)

جلوه های متنی و تصویری چاپ شده توسط این مرکب در نور معمولی نامرئی (بدون رنگ) و در برابر تابش پرتوهای نور یووی مرئی می گردند.

مرکب های مرئی، نامرئی (IR Visible/ Invisible Inks)

مرکب فوق در نور عادی به یک رنگ و در برابر تابش پرتوهای با طول موج بلند یا مادون قرمز به رنگی دیگر است. این مرکب پایه آب بوسیله خشک کن یووی ثابت می شود. رنگهای مرئی این مرکب مشکی، آبی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز و رنگهای نامرئی زرد، سبز، نارنجی و آبی است.

مرکب های متالیک: (Metalic High Reflectancy UV Curable)

استفاده از این مرکب با طیف های رنگی طلائی یا نقره ای (با استفاده ازخشک کن یووی) نوعی دفاع ایمنی در برابر اسکنرها و کپی پرینترهای رنگی پیشرفته ای است که به وفور در بازار یافت می شوند. به هنگام اسکن تصاویر یا متون رنگی چاپ شده توسط این مرکب یا تهیه کپی رنگی به علت بازتاب شدید نور تصویر تاریک (تیره) بدست می آید. در نوعی مرکب متالیک بی رنگ تصویر چاپ شده در زمینه سند در برابر نور عادی پنهان بوده ولیکن پس از اسکن یا کپی سند، متن یا تصویری ظاهر می شود که خبر از کپی یا جعلی بودن آن می دهد.

مرکب های شفاف شبه واتر مارک (Transparentising Ink)

به علت خاصیت بی رنگ بودن و قابلیت بالای عبور نور پس از چاپ روی کاغذهای ۶۰ تا ۱۰۰ گرمی بعنوان مرکب تولید تصاویر شبه واتر مارک روی انواع کاغذهای عادی استفاده می گردد. پس از چاپ تصویر یا متن بصورت پشت و رو توسط این مرکب و مشاهده سند زیر نور عادی تصویر چاپ شده همانند جلوه واتر مارک در درون کاغذ به نظر می رسد. فرآوری نوعی از این مرکب و ظهور جلوه های واتر مارک مستلزم افزایش دمای کاغذ به ۱۵۰ درجه  فارنهایت و کاهش آن به زیر۷۵  درجه فارنهایت پس از چاپ با تکنیک های فلکسو و روتوگراوو است.

مرکب های چند رنگی (Metameric-Multi Interference color)

مرکب های متامریک به علت خواص ویژه خود به هنگام مشاهده در نورهای مختلف رنگی متفاوت دارند. وقتی تصویر چاپ شده با استفاده از این مرکب در زیر نور استاندارد دیده می شود یک رنگ و به هنگام مشاهده در نوری متفاوت رنگ دیگر ظاهر می شود. تکنولوژی بکار رفته در تولید این سری مرکب که به Pearlescent Pigment موسوم می باشد بر پایه ترکیبات دی اکسید تیتانیوم و میکا استوار است. پیگمنت های این نوع مرکب از نظر ساختار فیزیولوژیکی فاقد هرگونه ویژگی آسیب به سلامتی انسان و خطر محیط زیست بوده و می توان این مرکب را در مصارف بسته بندی مواد غذایی و اسباب بازی کودکان استفاده نمود. همچنین پیگیمنت ها در آب غیرقابل حل و محتوی ترکیبات فلزی سنگین نمی باشند. انتخاب های بسیاری برای طیف رنگی این نوع مرکب وجود دارد که نقره ای و طلایی از دیدنی ترین نوع آن است. سیستمهای چاپی فلکسو، اینتالیو، اسکرین و روتوگراوور مناسب برای چاپ انواع مرکب های یووی و پایه حلال فوق می باشند.

 

مرکب های اینتالیو (Intaglio)

طیف مختلفی از مرکب های قابل استفاده در سیستم چاپی اینتالیو ، سیستم برگزیده اسناد امنیتی درجه یک را شامل است که پس از چاپ طرح گرافیکی جلوه هایی نظیر برآمدگی قابل لمس ظاهر گردیده و امکان گراوور کاری پس از چاپ (بمنظور حکاکی نقوش بسیار ظریف بر روی تصاویر و متون چاپ شده توسط این سیستم چاپی) را در اختیار چاپکاران قرار می دهد. همچنین با استفاده از این نوع مرکب می توان تصاویر یا کلماتی یک و سه بعدی پنهان حتی در ابعاد بزرگ درون سند جای داد. سیستم چاپی اینتالیو بر پایه حکاکی تصاویر بصورت دیجیتالی و دستی بر روی سطح پلیت است. مرکب های اینتالیو با پایه حلالیت آب بوده و پس از خشک شدن ضد آب می گردند. به علت انقباض (جمع شدن) جلوه های تصویری چاپ شده با این مرکب پس از خشک شدن می توان تصاویر و متونی بسیار دقیق و ظریف پدید آورد.

مرکب های اینتالیو پس از ثابت شدن کامل بر روی کاغذ،  در برابر خش و تراش مقاومت نموده و نمی توان جلوه های اینتالیو را بدون صدمه به بستر کاغذی از بین برده یا پاک نمود. این مرکبها در برابر حرارت ناشی از پرینترهای لیزری برعکس ترموگرافی مقاومت بالایی دارد.

جوهر چاپ امنیتی

مرکب های حساس به حرارت (Thermochromatic)

تغییر رنگ این نوع مرکب در مواجهه با حرارت بویژه در تماس با انگشتان از علائم تشخیص آن می باشد. این مرکب به محض افزایش دما تغییر رنگ داده و پس از کاهش، به حالت اول باز می گردد. روش ساده ودر دسترس آزمون اصالت، مرکبهای حرارتی، آن را ازاهمیت بالائی برخوردار نموده است. نوع رنگ ومحدوده حرارتی تغییر رنگ مرکبهای ترموکرومیک برحسب مدلهای مختلف تولیدکننده متفاوت است. استفاده از مرکب های ترموکرومیک بر سطوحی نظیر پلی استر، پی وی سی و پلاستیک نیز امکان داشته و به واسطه ساختار مواد تشکیل دهنده در بسته بندی مواد غذایی، نوشابه ها، لیبل و اسباب بازی کودکان بلامانع است. سیستم های مناسب چاپ برای این مرکب فلکسو، روتوگراوور و اسکرین است. وقتی این مرکب ها بصورت ترکیبی با سایر طرحهای چاپ شده بوسیله مرکب های رنگی دیگر استفاده شوند پس از گرم شدن سطح جلوه ای مانند رنگین کمان پدیدار می شود.

مرکب های حساس به اشعه های نوری یوووی (UV Photochromatic)

تغییر رنگ حیرت انگیز این نوع مرکب در برابر اشعه های نوری مختلف متفاوت است. مشاهده تغیر رنگ سحرآمیز در انواع این سری مرکب منحصر به محدوده ای خاص از طول موج بوده و امکان چاپ آن بر روی سطوح مختلف میسر است.

درنوعی مرکب با نام LightTeil دگرگونی های رنگی در منطقه ۳۰۰ تا۴۱۰ نانومتر صورت می گیرد. رنگ این نوع مرکب نیز تابع تابش انوار خاص بوده و ثابت و دائمی نمی گردد. تکنیک بکار گرفته شده برای چاپ آن اسکرین و فلکسو می باشد.

مرکب و تونرهای مغناطیسی    (Magnetic or MICR)

قرائت برخی مشخصات موردنظر اسناد به منظور کنترل دقیق آنان که همواره بعنوان یکی از گلوگاه های گردش کار و وقت گیر در بخش لجستیک و نگهداری اسناد بهادار مطرح بوده امروز توسط سیستم های الکترونیکی هوشمند یا قرائتگرهای الکترومغناطیسی برطرف شده است. استفاده از مدلهای مختلف کد و سیستمهای چاپ برجسته یا لیزری تونری با بهره گیری از مرکب های پایه حلال و آب و تونرهای مغناطیسی مخصوص و غیرقابل تحریف و نیز بهره گیری از قرائتگرهای با مزایای بسیار نسبت به سیستمهای OCR در کدزنی اسناد ، ضمن ارتقای ضریب ایمنی و سرعت کنترل اسناد بهادار، امکان هرگونه جعل و دستکاری را به حداقل می رساند. مرکب و تونر مغناطیسی حتی امکان چاپ و مخفی شدن یا قرائت زیر مرکب های افست یا بدون برداشتن پوشش سند را داراست که با این تمهید تحریف به حداقل و سرعت کنترل به حداکثر ممکن می رسد.

تونرها یا مرکب های مغناطیسی در دو ترکیب به کار می روند: در ترکیب نخست کد یا تصویر مغناطیسی در تمام اسناد ثابت می باشد. لیکن در ترکیب دوم هر سند یک کد مغناطیسی منحصر به فرد دارد که این کد توسط نمراتورهای الکترومکانیکی لترپرس یا پرینترهای دیجیتالی و با استفاده از تونرهای مغناطیسی چاپ می گردد. از مرکب و تونرهای مغناطیسی می توان در چاپ الگوهای هوشمند پنهان استفاده نمود.

مرکب حساس به زاویه تابش نور OVI(Optically Varidble)

مرکب هایOVI به علت ساختار شیمیایی ویژه ماهیت رنگی دوگانه دارند. الگوهای چاپ شده با این مرکب وقتی بصورت مستقیم مشاهده شوند رنگ نخست و در صورتی که زاویه دید به اندازه ۴۵ درجه تغییر نماید رنگ دوم را بروز می دهند.

نسخه های کپی رنگی تهیه شده از اسناد چاپ شده با مرکبهایOVI فاقد این تغییرات رنگی در جلوه های گرافیکی موردنظر می باشند. اسکنرهای دیجیتالی بسیار دقیق نیز نمی توانند این دگرگونی رنگی را ثبت نمایند.

مرکب های واکنش پذیر با تماس سکه (Coin Reactive)

مرکب های حساس به تماس سکه پس از قرار گرفتن در برابر حرکت لبه های سکه با سطح چاپ شده واعمال واکنش های شیمیایی خاص آشکار می گردند. این تصویر قبل از تماس سکه پنهان بوده و قابل رویت نمی باشد. از محسنات این روش دسترسی آسان به وسیله تشخیص اصالت و رویت آن یعنی سکه است.

مرکب های مخصوص نمره زنی  با نمراتورهای لترپرس (Bleed Through – Secure Numbering)

مرکب های امنیتی نمره زنی پس از چاپ بوسیله  نمراتورهای برجسته فلزی مکانیکی یا الکترومکانیکی از پشت کاغذ قابل مشاهده است. رنگ این نوع مرکب پس از نفوذ به بافت داخلی کاغذ ، از پشت آن به همان رنگ یا به رنگی دیگر قابل مشاهده است.  این ویژگی جاعلان متکی به پرینترهای دیجیتالی یا نمراتور ومرکبهای عادی را ناکام می گذارد.

انواع جوهر چاپ امنیتی

مرکب های قابل خراش پایه حلال (Scratch Off Solvent Base)

مرکب های اسکرچ آف با پایه حلال و کدری بسیار بالا در برابر عبور نور به منظور پوشش موقت سطح برخی اطلاعات از قبل درج شده بر روی اسناد استفاده می گردند. قشری از این مرکب با قرار گرفتن بر روی نواری از کدها یا پیام هایی خاص، آنان را در زیر خود پنهان می کند. این قشر مرکب پس از خشک شدن به سادگی توسط ناخن یا سطحی قابل خراشیدن یا پاک شدن است. سیستم چاپی این قبیل مرکب ها که در طیف رنگی متالیک (نقره ای، طلایی، مسی) و بسیاری دیگر از رنگ های خاص تولید می شوند، اسکرین، فلکسو و روتوگراوور است. امکان چاپ مرکب های اسکرچ آف در چندین لایه روی هم وجود داشته و توصیه می گردد از لایه ای ورنی یووی در زیر همه لایه ها استفاده گردد.

مرکب های قابل خراش پایه آب (Scratch Off  Water Base)

با خصوصیاتی کاربری تقریباً مشابه با نوع حلالی لیکن با این تفاوت که قابلیت خراش این مرکب بسیار نرم تر و راحت تر از نوع پایه حلالی است. این مرکب با طیف رنگی گسترده و کدری بسیار بالا در برابر عبور نور و درجه PH بین ۲/۷ تا ۵/۷ و طول عمر بسیار طولانی تولید می شود.

مرکب های مرئی و نامرئی در طول موج کوتاه (Visible or Invisible Short Wavelength)

مرکب های طول موج کوتاه در ورنی یا پیگمنت مرکب های امنیتی دیگر فرموله شده و درخشندگی شب نما با طول موج ۲۵۴ نانومتر تولید می کنند. ساختار این نوع مرکب در پایه های حلالی، آبی و یووی تولید و بوسیله سیستم های فلکسو، روتوگراوور یا اسکرین چاپ می شود.

مرکب مسدود کننده درخشندگی فلورسنت (Fluorescent Block)

مرکب های فاقد رنگ و پوششی ویژه مسدود نمودن درخشندگی جلوه های فلورسنت ناشی از جوهرهای مرئی و نامرئی بوده و در فرمول های پایه آبی، پایه حلالی و پایه در دسترس می باشند.

به علت قابلیت جذب بسیار بالای اشعه های مادون قرمز و ماورای بنفش توسط مرکب، ورنی پوششی آن کاملاً شفاف (در برابر عبور نور) بوده و امکان کاربرد آن بر روی مرکب های دیگر (بدون تأثیرگذاری بر رنگ نهایی) با استفاده از تکنیک های فلکسو، روتوگراوور، اسکرین و اینتالیو را امکانپذیر می سازد.

مرکب مخصوص فضای امضا (Remove All Signature Panel)

مرکب هایی با حساسیت مکانیکی در برابر دستکاری و تحریف هستند که اغلب برای چاپ فضای مخصوص امضاء در کارتهای اعتباری استفاده می شوند.

مرکب های فسفرسنت نامرئی(Invisble Phosphorescent)

جلوه های منحصربفرد حاصل از پیگمنت های فسفرسنت خاص در ترکیب این مرکب باعث مرئی شدن آن در محدوده ای از نور ماورای بنفش یا مادون قرمز می گردد. دستگاههای کپی واسکنر از ثبت جلوه های تولید شده توسط این مرکب ناتوان اند.

پوشش های ورنی نامرئی (Ivisible Varnishes)

ورنی های نامرئی پوشش هایی شفافی بوده و در برابر نور عادی بی رنگ به نظر می رسند. این محصول در مدل مات، براق و نیمه براق و نوع پایه آب، حلال و یووی و طیف رنگی زرد، سبز، آبی و نارنجی قابل دسترسی است. آشکارسازی رنگ ورنی فقط بعد از قرار گرفتن آن در معرض نور ماورای بنفش با طول موج بالا (۳۶۶ نانومتر) یا نور ماورای بنفش با طول موج کوتاه (۲۵۴ نانومتر) در تاریکی امکان پذیر می باشد. این ورنی بصورت سیلندری، فلکسو، روتوگراوور یا اسکرین بر روی کاغذ منتقل شده و پس از باز کردن قوطی بشرط نگهداری در دمای ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت طول عمری نزدیک به یکسال دارد.

مرکب های متغیر رنگی (Color Shifting)

ساختمان پیگمنت های تشکیل دهنده این مرکب ویژگی منحصر بفردی برای آن ساخته است. تغییر رنگ بر اساس زاویه تابش نور ماهیت اصلی آن بوده و در صورت اسکن یا کپی سند چاپ شده با این مرکب این ویژگی منتقل نمی گردد. سیستم های چاپی فلکسو، اینتالیو، اسکرین و روتوگراوور مناسب برای چاپ انواع مرکب های یووی، پایه حلال، پایه روغنی فوق می باشند. رنگ بندی این مرکب های گوناگون بوده و قابل سفارش است.

مرکب های جاذب امواج مادون قرمز (IR Absorption)

مرکب های پایه حلالی اسکرین هستند که در اثر تابش امواج مادون قرمز (۹۱۰-۷۸۵ نانومتر) از رنگ های مرئی زرد، سبز، آبی، ارغوانی یا قرمز به رنگی دیگر تغییر می کنند. انواع متنوعی از این مرکب وجود دارند که می توانند در کلیه سیستم های چاپی استفاده شوند.

مرکب های آی آر به آی آر  (IR to IR)

مرکب های نامرئی هستند که برای فعال شدن نیاز به امواج لیزری نوع۳B دارند. محدوده طول موج مادون قرمز موثر بر این مرکب ۹۰۰-۸۰۰ نانومتر است و دراین محدوده تغییر رنگ و درخشش فوق العاده ای می یابند. طول عمر مرکبIR to IR  بیش از ۵۰ سال است. مدل های مختلف این نوع مرکب با کلیه سیستم های چاپی قابل استفاده است.

مرکب های مادون قرمز به مرئی  (IR to Visible)

مرکب های نامرئی هستند که برای درخشش نیاز به لیزر نوع ۳B با طیف های محدوده طول موج ۹۴۰ تا ۹۸۰ نانومتر دارند.

پس از قرارگیری در تابش این طول موج طیف هایی به رنگ سبز، قرمز، آبی، زرد پدیدار شده و این واکنش نوری تداومی بیش از ۱۰۰ سال دارد.

مرکب های حساس در برابر تغییرات PH

این مرکب های امنیتی در برابر عوامل اسیدی و قلیایی تغییر رنگ داده و تحریف سند را آشکار می سازد. چاپ این مرکب ها بوسیله سیستم های فلکسو و روتوگراوور انجام شده تنوع رنگی آن در ۲۳ طیف و ترانسپارنت است.

مرکب های نامرئی حساس در برابر تغییر PH

واکنش مواد قلیایی و اسیدی بر این مرکب تنها در برابر طول موج بلند ماورای بنفش مشخص خواهد شد. کاربرد این مرکب در اسناد امنیتی است که می بایست محتویات آنها بصورت نامحسوس برای سالهای متمادی از تحریف مصون بمانند. در این اسناد به محض دستکاری سند به وسیله محلول های اسیدی و بازی، قسمت تحریف شده در برابر طول موج مشخصی از امواج ماورای بنفش و بدون صدمه زدن به قسمت های دیگر یا آشکاری در برابر نور عادی به رنگ خاصی می درخشد.

تولید این نوع مرکب در قالب ورنی های یووی پایه آب بوده و بوسیله سیستم های فلکسو، اسکرین یا روتوگراوور انجام می شود. انتخاب طیف رنگ مرئی این مرکب در برابر نور مخصوص سبز، زرد یا آبی است.

مرکب های با قابلیت رهگیری میکرونی

ورنی هایی شفاف با پایه آب، یووی یا حلال می باشند که در آنها ذرات بسیار ریز با اندازه متغیر (۱۵ الی ۳۰ نانومتر) معلق اند. این ذرات رنگی اغلب با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده نبوده و از مینیسکوپ برای ردیابی و دیدن آنها استفاده می گردد. همچنین رنگ این ذرات بر اساس نیاز مشتری قابل سفارش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *